We wrześniu zamieściłem post o tym jak Singapur zapewnił mieszkania dla większości obywateli. To państwo-miasto nie przestaje mnie fascynować.

 To link do postu z września. http://imetro.neon24.org/post/99134,singapur-mieszkania-od-panstwa-dla-wiekszosci.

Państwo o pow. 697 km 2 jest niewiel większy od dawnego Berlina Zachodnego o pow. 500 km2. Berlin również był bardzo bogatym miastem i zasobnym mimo, że nie posiadał zasobów surowcowych. Surowce i komponenty importował choć lokalnie wytwarzano masę urzadzeń, motocykli(BMW) czy maszyn budowlanych (O&K). W obydwu wypadkach największym zasobem byli mieszkańcy, róznorodna mieszanka kulturowa i narodowościowa, swoboda, oraganizacja, przedsiębiorczośc i pracowitość oraz wyoka jakość.  Gdy w rozmowach przytaczam przykład bogatego Dubaju argument jest zbijany kontrargumentem zasobów ropy naftowej choć dochody z ropy w ZEA stanowią 18 % PKB i ciągle maleją. Dlatego postanowiłem posłużyć się Singapurem, który nie posiada własnych zasobów surowców naturalnych. W tym porównaniu Polska jawi się jako gigant surowcowy z wysoką produkcja srebra ,miedzi i węgla.

Historia niepodległości Singapuru sięga 1965 roku, więc jest to dość młode państwo. Zaskakuje trwałość rządów i fakt, że ludność Singapuru składa się głównie z ludności pochodzenia chińskiego 76,8 % a z sąsiedniego półwyspu malajskiego jest tylko 13 % ludzności - Malajów. Główną rolę w budowie gospodarki Singapuru odegrał pierwszy i wieloletni premier tego kraju Lee kuan YEW. Pełnił on ta funkcję od 1965 roku do 1990 r. Człowiek ten cieszy się olbrzymim uznaniem wśród obywateli swego kraju. To co przebija z ludzi z administracji publicznej to miłość do własnego społeczeństwa. Bez niej żaden rząd nie zadba o własnych ludzi tylko będzie na nich pasożytował.

Najbardziej lubię wypowiedzi autorów sukcesu i motywy ich działania. Philip Yeo to prezes Rady Ekonomicznej w latach 1986-2001 r. Zamozność tego państwa zaczęto budować w oparciu o zagraniczne przedsięwzięcia w szczególności z branży zaawansowanej elektroniki. Niskie podatki, konkurencyjne płace i wykwalifikowani pracownicy. Liczy się punktualność, poważne podejście do pracy i produkt wysokiej jakośći.To cechy dobrego młodego pracownika mówi Yeo.

Nie szkolimy znawców mitologii ani literatury. Potrzebujemy inżynierów, naukowców i techników, ludzi których umiejętnosci pozwola im się utrzymać. Prawo pracy z 1968 roku znacznie ograniczało mozliwość strajku. Nie możemy pozwolić sobie na przestoje w produkcji. Prawo zezwala w takim wypadku na zwolnienie załogi i pozbycie sie wichrzycieli.  

Z czasem premier i rząd postanowili budować gospodarke w oparciu o własne przedsiębiorstwa a nie w oparciu o zagraniczne przedsiębiorstwa. Potrzeba było do tgo odpowiedniej kadry. Wybrano zdolnych urzedników państwowych i przeprowadzono dla nich intensywne kursy biznesu.

O dalszych singapurskich przedsięwzięciach i rozwiązaniach napisze w niedalekiej przyszłości.